Tam ekolojik Ekovilla

İmalat ve montaj safhasında çevreyi kirleten malzeme atıkları olmaz. Yaşam başladıktan sonra daha az enerji tükettiği için daha çevrecidir. Sistem tamamen yeniden kullanılabilir ve geri dönüşümlüdür.

Ekovillaların duvarlarında,magnezyum oksit,perlit ve alçi içerikli malzemeler kullanıldığından ,yapılan testlerde ve deneylerde de duvarlarının nefes aldığı görülmüştür.

Diğer binalara kıyasla enerji tasarrufu farkı % 65-70 arasındadır. Normal bir binada otururken kışın ödediğiniz aylık ısınma-enerji gideri faturası 400 TL ise EKOVİLLA´larda aynı oran aylık 120TL civarında olacaktır. Kışın sıcak yazın serin olur. Yüksek izolasyon değerlerinden dolayı nem,rutubet barındırmaz bu nedenle konforlu bir yaşam sunar.

Üretilirken doğaya zarar vermeyen, karbon salınımı negatif olan, yenilenebilir malzemelerden nefes alan yapılar inşa eden ekolojik ev Ekovilla, geri dönüşümlü ve sürdürülebilir olmaktadır.

Yeşil şirket  Ekovilla, güneş, rüzgar, toprak, yer altı suları gibi zaten var olan enerjilerden ve yağmur gibi yaşamsal kaynaklardan yararlanıyor. Karbon salınımı çok düşük yegâne yapı malzemesi olan ahşaptan üretilir.

Ahşap taşıyıcılardan oluşan Ekovilla evlerinde yaşayanların fizyolojik ve psikolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissederler.

Romatizma, astım, böbrek hastalıkları ve dolaşım bozuklukları üzerinde, bizle birlikte nefes alan ahşabın olumlu etkileri olduğunu , buna karşılık diğer yapı sistemlerinin sürekli radon gazı yayarak  bedenimiz üzerinde toksik etki yaptığını da kanıtlanmıştır.

 Radon, radyoaktif bir gazdır. Bu yüzden, akciğer kanserinden ölenlerin % 14 ünün bina içi radona maruz kalanlardır.

İstanbulda 398 ev üzerinde yapılan ölçümde 260 bekarel’e kadar değerler bulunmuştur. Bunların tümü diğer yapılardır. Zemini beton olan iki adet ahşap evde 10 bekarel ölçülmüştür. Zemini de ahşap geleneksel Japon evlerinde yapılan ölçümlerde ise en çok 2.9 bekarel radon ölçülmüştür.

Ekovilla tam anlamıyla ekolojik ev’dir, sağlık’tır.

GREEN PEACE örgütünün tüm dünyada ahşabın yapıda kullanılmasını desteklemektedir.

Ekovilla’da  Akıllı ev sistemleri, evinizde güvenliği sağlamanın, konforu yaşamanın ve enerji veriminden faydalanmanın en akıllı ve pratik yoludur. Aklınıza gelebilecek tüm cihazlar tek bir platform üzerinden birbirleriyle etkileşimli olarak çalışarak, hayatınıza değer katıp evinizdeki yaşam kalitesini yükseltirler.

Ekovilla’da sağlık için merkezi süpürge sistemi

Astım ve alerji hastalarının çoğu kapalı mekanlarda soludukları havadan dolayı hastalanmaktadırlar. Göremediğimiz mikroorganizmaların havada hareketli halden yere düşme süreleri 4-6 saat arasındadır. Ekovilla, Kapalı ortamlarda temiz hava teneffüsü içinmerkezi süpürge sistemi kullanmaktadır.

Ekovilla’da güvenli yaşam için seramik baca

İç içe üç katmandan oluşan Seramik Baca Sistemi'nin en içinde şamot esaslı seramik boru bulunur. Seramik boruyu ısıya karşı dayanıklı taş yünü izolasyon sarar. En dış katmanda ise sistemi hafif pomza blok tamamlar. Böylece Ekovilla’lar ısı kaçağı olmadan, yangın tehlikesinden arındırılmış ve kurum yaparak çekişi azaltan etkenleri ortadan kaldırarak güvenli bir ısıtmayı tamamlar

Az enerjiyle ısıtma ve soğutma

Ekovilla’dakihavadan suya ısı pompaları ana enerji kaynağı olarak havayı kullanır ve enerji verimliliğiniartırmak için ideal bir çözümdür. ısıtma ve sıcak su temini için en ideal sıcaklığı sunmak için tasarlanmış komple bir sistemdir. Ayrıca yazın soğutma yapabiliyor olması en önemli avantajlarından biridir

Su tasarrufu için yağmur suyu sistemi

Yağmur suyunun toplanıp depolanması ve değerlendirilmesi hem çevre ve su kaynakları bakımından hem de ekonomik kazanım açısından fevkalade etkin yöntemdir. Yağmur suyu başta çatılar olmak üzere, otopark gibi açık alanlar, yollar ve bina/duvar çevresindeki drenaj borularından toplanabilir. Toplanan yağmur suyu borularla yağmur suyu filtresine yönlendirilir ve filtrelenen su depoya alınır. Filtre edilmiş yağmur suyu, çamaşır makinesi, WC rezervuarı, temizlik işleri, araç yıkama, bahçe sulama gibi amaçlarla kullanılabilir.                         

Kendi enerjisini üreten ev; Ekovilla

Ekovilla ile eviniz nerede olursa olsun enerjisini kendi üretiyor, merkezi sistemlere ve enerji şirketlerine bağımlılığı ortadan kaldırıyor. Yeni eviniz, yalnızca gündüz değil, gece de güneşin sonsuz enerjisiyle aydınlanıyor. Enerjisi hiç kesilmiyor. Temiz enerji ile doğal kaynaklarımızı koruyan Ekovilla, fosil yakıtlardan elde edilen enerjinin çevreye verdiği zararı vermiyor