Ekovilla Haberler

Kanada Ahşap Yapı İhracatçıları Derneği Tüm Haberler
08.02.2016

Kanada Ahşap Yapı İhracatçıları Derneği

Kanada Ahşap Yapı İhracatçıları Derneği´nden, Ahşap Yapı Grubu Başkanı Alain Boulet ve  demet sürücü, 20-25 Nisan2015 tarihleri arasında İstanbul´da bir dizi görüşmeler yaptı, amacı  Türk Yapı Sektörü ile tanışmak,karşılıklı işbirliği oluşturmak.

Bu sebeple sakaryadaki fabrikamızı ziyaret edip, grubumuzla da tanışıp bilgi ve işbirliği  paylaşımında bulundu.

Artık ahşap dünyanın çok farklı ülkelerinde (ABD, Kanada, Norveç, İngiltere, İsviçre, Yeni Zelanda,  vb.)  en çok kullanılan yapı malzemesi olurken ve hatta çok katlı yapılarda inşa edilirken, yakın gelecekteki kişisel ve kurumsal hedeflerin belirlenmesinde  bir ışık yaratma amacıyla bir görüşme  şansımız oldu.
 
Bu görüşmede amaçlanan; bir misyonu Türkiye´nin lider firmaları ile paylaşmaktır.

Özellikle İstanbul´da oluşturulan dönüşüm ve yeni şehir projelerinde kamudan,  özel sektöre yapım, strüktür ve malzeme farklılıklarının ön planda olacağı prestijli ve bir o kadar da doğaya ve insana uyumlu, deprem dayanımları yüksek ve  kaynağı yenilenebilir tek yapı malzemesi olan ahşap maliyetleri de rekabet edebilir yapılar önem kazanacaktır. Böylece yatay şehirler, kendi içinde ahşap, ahşap-beton hibrid yapılar artık İstanbul´da ve ülkemizde de değer kazanacaktır. Bir zamanların Ahşap Yapı Başkenti´de olan İstanbul en kısa zamanda bu değişimi yakalamak zorundadır.

 

Amerika Birleşik Devletleri´nde her yıl 1.5 milyon ahşap yapı inşa edilmektedir.

Şunanda Norveç´in Bergen Şehri´nde 14 katlı bir ahşap yapı ( burada ahşabı asla geleneksel strüktür gibi düşünmeyin, endüstriyel ahşap dediğimiz ürünler; CLT, LVL vb.işin içindedir) inşa edilmektedir.

İsveç´te şuanda yılda 500 adet çok katlı ahşap yapı inşaa edilmektedir.
 
Ziyaret edenler
 
Demet Sürücü

 Orman Endüstri Yüksek Mühendisi

Ahşap Yapı Uzmanı
 
Ulusal Ahşap Birliği YK. Üyesi

Alain Boulet

Kanada Ahşap Yapı İhracatçıları Derneği-quebec

Ahşap Yapı Grubu Başkanı