Ekovilla Haberler

Bu Evler Cebe de Dost Çevreye de Tüm Haberler
10.03.2016

Bu Evler Cebe de Dost Çevreye de

Karbon salımı düşük aynı zamanda yüksek enerji tasarrufu sağlayan Ekovilla doğaya zarar vermeden yaşama imkanı sunuyor…

Günümüzde yapılan son araştırmalar yeryüzünde petrolün 42, doğalgazın 62 ve kömürün de 224 yıl içinde tükenmeye başlayacağını öngörüyor. Her yıl tüm dünyada yaklaşık 25 milyar ton kirletici atmosfere ve doğaya karışıyor. Sadece 2004’de atmosfere gönderdiğimiz karbondioksit 294 milyon ton. Bir diğer anlamıyla Türkiye, dünyadaki tüm karbon salınımının yüzde 85’ini üreten 25 ülkeden biri durumunda.

DOĞAYA ZARAR VERMEYEN KONUT

Tüm bunlara bakıldığında doğaya zarar vermeden yaşamının önemi ortaya çıkıyor. 2007 yılında iki ortak, İsmail Can ve Salih Döngel’in ar-ge çalışmalarıyla şekillendirdiği Ekovilla ile doğaya zarar vermeyen ekolojik konut kavramını ortaya çıkardı. Ekovillalar, karbon salımı negatif olan ve yenilenebilir malzemelerden inşa ediliyor.

Ekovilla, güneş, rüzgar, toprak, yer altı suları gibi zaten var olan enerjilerden ve yağmur gibi yaşamsal kaynaklardan yararlanıyor. Karbon salınımı çok düşük yapı malzemesi olan ahşaptan üretilen Ekovilla, yüksek ısı tasarrufu sağlarken, ısıtma ve soğutma için de minimum enerji harcıyor.

TÜRKİYE’DE İLGİ ARTIYOR

Dünyada ekolojik ve ahşap yapılarda, Almanya, ABD, İsveç, Kanada, Japonya, Avusturya, Rusya, İngiltere ve Polonya’nın başı çektiğini belirten Ekovilla kurucularından Salih Döngel, “Türkiye’de de ekolojik yaşama ilgi gün geçtikçe artıyor. Ekovilla da bu ilgiye paralel olarak, kurumsallaşma vizyonuyla yola çıkıyor. 2016’da kurumsallaşma sürecinin önemli bir kısmını tamamlayacağız. Yurtiçi ve yurtdışı bayilik ve yapım ortakları oluşturmaya başlayacağız. Üretim teknolojisine yatırım yapıp kapasitemizi artırmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda, Dubai, Suudi Arabistan, Kazakistan gibi ülkelerde fuarlara katılmayı planlıyoruz” dedi.

KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN YOĞUN İLGİ

Körfez ülkelerinin Ekovilla’ya yoğun ilgi göstertiğini söyleyen Döngel, “Evlerimizin yüzde 50’sini Körfez ülkelerine inşa ediyoruz. Hızlı yapılması, pratik ve sağlam oluşundan dolayı yoğun ilgi görüyor. Şu anda tek vardiya çalışmayla yıllık 90 adet dolayında Ekovilla üretiyoruz. İş talebine göre bu sayı yükseltiliyor” şeklinde konuştu.